3D játékfejlesztő programok, játék motorok listája

 

Godot Engine 

A Godot Engine az OKAM Studio házon belül fejlesztett és használt játék motorja amit számos PC, mobil és konzol játék fejlesztéséhez használt a stúdió és használ még ma is. Ám sokak örömére úgy döntöttek hogy bárki számára elérhetővé és nyílt forrásúvá teszik a motort MIT licensz alatt, ami annyit jelent hogy szabadon felhasználható és módosítható akár kereskedelmi céllal is. Egyetlen kikötés hogy bármi módosítást végzünk a motor forráskódján azt bárki számára elérhetővé kell tennünk és természetesen nem terjeszthetjük a motort sajátként bármennyi módosítást is hajtunk végre. A motor rendelkezik beépített pálya, script, UI és animáció szerkesztővel, fizikai és hálózati motorral. A GODOT Engine egy rendkívül ígéretes fejlesztő környezet amivel szinte minden létező platformra fejleszthetünk 2D és 3D játékokat mint például: Windows, Linux, MacOS, iOS, Android, Blackberry és HTML5. Illetve maga a fejlesztő környezet is elérhető Windows-ra Linux-ra és MacOS-re is.

 

 

Unity3D

A(z) Unity3D az egyik legelterjedtebb 3D játékfejlesztő alkalmazás a mobil és lassan a konzol és PC piacon egyaránt. A program fő erőssége a rugalmasságában rejlik. A legkorszerűbb technológiákat képes eljuttatni minden platformra: Windows, Linux, MacOS, iOS, Android, Flash, böngésző és konzolok mint Playstation3, Nintendo Wii. A lista folyamatosan bővül ezzel bizonyítva a motor széleskörű használhatóságát és platform függetlenségét. A motor rendelkezik beépített pálya szerkesztővel, script szerkesztővel, és bolttal ahol a felhasználók megoszthatják egymással ingyen vagy akár pénzért modelljeiket, textúráikat, hang és shader effektjeiket és scriptjeiket. A programban 3 nyelven lehet scriptelni: Javascript, C# és Boo ami megint csak a program rugalmasságát bizonyítja. Az elterjedtségének van egy másik oka is, mégpedig az hogy a programból elérhető ingyenes változat ami szabadon felhasználható akár kereskedelmi célra is. A program hátránya viszont hogy a benne készített játékok hagynak némi kívánni valót maguk után teljesítmény (FPS) terén.

 

 

Shiva3D

A Shiva3D számított a Unity3D legnagyobb piaci versenytársának. Fő erőssége a platformfüggetlenségében rejlik és az árában. A Unity3D fizetős változat árának töredékéjért képes volt biztosítani minden létező platforma ugyan azon technológiákat ám volt egy nagy különbség. Nem volt annyira felhasználó barát mint a vetélytársa a Unity3D. A Shiva3D-t Lua nyelven lehet scriptelni ami ma az egyik legegyszerűbb és legelterjedtebb  script nyelvek közé tartozik, ám mégis a Shiva3D alatt rendkívül bonyolult a használata. Ezt a motort fejlesztő cég is belátva főleg hogy már nekik is gondot okozott a fejlesztése a bonyolultsága miatt, úgy döntöttek újra írják az egészet a nulláról. Ám végül nem tudni pontosan miért a Shiva3D-t fejlesztő cég a Stonetrip időközben csődbe ment. Azóta több mint 1 év eltelt és most a motor fejlesztése újra kezdetét vette, ám 1 év kihagyás után eléggé lemaradt a Unity3D-től és továbbra sincs orvosolva az indokolatlanul bonyolult scriptelési mód. Ám ha valaki képes megbírkózni vele, ár-érték arányt figyelembe véve érdemes beruházni rá.  A program ingyenesen felhasználható böngésző játékok fejlesztésére és a többi platform tesztelésére. Ha szeretnénk a játékainkat más platformokon is közzé tenni akár csak ingyen, licenszt kell vásárolnunk hozzá.

 

 

Unreal Development Kit

Az Unreal Development Kit röviden csak UDK, jelenleg a piacvezető motor mind profi és indie fejlesztők körében konzolon és PC-n, de már a mobil piacra is próbál betörni ahol jelenleg a Unity3D uralkodik. A motor fő erőssége hogy tartalmazza a teljes Unreal Engine 3 motort a lehető legkorszerűbb technológiákkal együtt egy hihetetlenül egyszerűen kezelhető fejlesztőkörnyezetbe ágyazva. Gyakorlatilag még programozói tudás sem szükséges a használatához, mivel a fejlesztő környezet rendelkezik egy úgy nevezett Unreal Kismet rendszerrel, amiben vizuálisan tömböket egymáshoz csatolva hozhatunk létre játék menetet, ám ha jobb szeretünk kódolni a motor saját script nyelve az Unreal Script a rendelkezésünkre áll. Ráadásul annak ellenére hogy piacvezető motorról beszélünk még az ára is kedvező.Saját felhasználásra ingyenes ám ha kereskedelmi célra szeretnénk használni akkor is elég mindössze 100 amerikai dollárt fizetni érte egyszer majd 1000 dollárt minden fejlesztő után a stúdiónkban aki használja és 20% részesedést a motort fejlesztő cégnek 100 ezer dollár bevétel felett.

Szóval ez azt jelenti hogy 100 dollárért megkapjuk a világ legjobb motorját ha többen is dolgozunk vele, akkor is csak 1000 dollárt kell érte fizetni / fő egészen 100 000 dollár bevételig.

 

Unreal Engine 4

Az Unreal Engine 4 gyakorlatilag az Unreal Development Kit új verziója ami már teljesen ingyenes saját felhasználásra és nyílt forráskódú. Ha kereskedelmi célra szeretnénk használni, továbbra is fizetnünk kel némi díjat a bevételünkből de a motor legújabb verziója szabadon elérhetővé vált bárki számára.

 

CryEngine

A CryEngine a videójáték ipar egyik legismertebb motorja az Unreal Engine mellett és a motort fejlesztő cég úgy döntött egy lépéssel tovább megy és nem csak hogy ingyenes és nyílt forráskódú, de nem is kell fizetni érte ha nem akarunk. Ha azt szeretnénk, teljes és szabad hozzáférést kapunk a világ egyik vezető játék motorjához, teljesen ingyen ha viszont jószívűek vagyunk, fizethetünk amennyit szeretnénk. Őszintén szólva nem olvastam a sorok között, biztos vagyok benne hogy ez nem ilyen egyszerű ám a CryEngine a mai napon sokkal elérhetőbb mint valaha bármikor és a videojáték ipar egyik legmodernebb technológiáit kínálja bárki számára akit érdekel.

 

Leadwerks Engine

A Leadwerks Engine egy viszonylag fiatal, ígéretes fejlesztő környezet. Lua az alapértelmezett script nyelv de használhatunk akár C++-t is. 3D játékokat fejleszthetünk Windows-ra és Ubuntu-ra illetve Steam Workshop integrációval van ellátva aminek köszönhetően a kész játékunkat feltölthetjük a Steam Workshop-ba ami a Leadwerks Player-en keresztül játszhatóvá válik szóval a játékunk forráskódja nem lesz érhető. Ily módon ha szeretnénk a játékunkat Steam-en árulni, kihasználhatjuk ezt a lehetőséget hogy ízelítőt adjunk a játékosoknak a játékunkból. Tartalmaz beépített pálya szerkesztőt, pálya modellező programot, pathfinding rendszert, fizikai motort és még sok mást. A motor rendkívül ígéretesnek tűnik.

 

 

FPS Creator

Az FPS Creator egy elég megosztó fejlesztő program, amiben FPS játékokat készíthetünk. A megosztottság oka alapvetően abból ered hogy a programban csak és kizárólag FPS játékokat készíthetünk és azt sem túl “profit” ami ugyan igaz, ám van benne lehetőség. A program tartalmaz egy beépített pálya szerkesztőt, amiben pálya elemekből bármilyen pályát építhetünk és tartalmaz rengeteg játék elemet mint ajtók, ablakok, bútorok, katonák, fegyverek…stb amikkel megtölthetjük a pályáinkat tartalommal, ám importálhatunk saját elemeket is. Valamint egy beépített script nyelven, FPI nyelven egyszerűen kialakíthatjuk a játékmenetet és módosíthatjuk a játék elemek tulajdonságait is. Az FPS Creator teljesen ingyenes és nyílt forráskódú.

 

GameGuru

A GameGuru eredetileg az FPS Creator tovább fejlesztésének indult FPS Creator Reloaded néven, ám később a fejlesztők úgy döntöttek hogy a program nem csak FPS játékok készítésére lesz limitálva hanem lehetővé teszik bármilyen játék fejlesztését és átneveztlk a terméket GameGuru-ra. A programban helyet kapott egy terep szerkesztő, pálya tervező. és karakter tervező amivel saját karaktereket rakhatunk össze meglévők darabjaiból. A programhoz rengetek profi és jó minőségű 3D modell elérhető mint animált fegyverek, épületek, zombik, szörnyek, lovagok, sárkányok, katonák, űrlények, fák, ládák amit csak eltudunk képzelni, amire számítanánk az FPS Creator szellemi örökösétől. A program másik előnye hogy az FPS Creatorral ellentétben itt már LUA nyelven írhatunk saját scripteket és sokkal több lehetőségünk van nem csak FPS játékokat készíthetünk de akár TPS játékokat is, izometrikus játékot, platformer játékot…a lehetőségek kissé ugyan még korlátozottak mivel a szándék ellenére még mindég első sorban egy FPS játék motorról beszélünk, ám lassan de biztosan nyílnak meg az újabb és újabb lehetőségek.

 

 

Blender Game Engine

A Blender egy ingyenes nyílt forrású 3D modellező és animációs program Windows-ra, Linux-ra és MacOS-re ami tartalmaz egy beépített játékmotort is a Blender Game Engine-t. Python nyelven lehet scriptelni a játék motort, de egyszerűbb feladatokra scriptelés nélkül is utasítást adhatunk egy beépített vizuális kezelő felületen keresztül. Ily módon amit a programban modellezünk, animálunk azt pár kattintással akár játékba is vihetjük.

 

 

3DRad

A 3DRad egy ingyenes 3D játék fejlesztő csomag ami eredetileg autó szimulátor játék fejlesztésére lett kialakítva, ám idővel kibővítették így ma már bármilyen játék fejlesztésére alkalmas lehet. A programban sok minden megvalósítható bármiféle programozás, scriptelés nélkül ám ha szükségét érezzük  AngelScript nyelven bármit megvalósíthatunk Windows-ra és böngészőre. A program rendelkezik beépített pálya és script szerkesztővel, fizikai és hálózati motorral.

 

 

Torque3D

A Torque3D egy ingyenes nyílt forrású 3D játékfejlesztő csomag ami tartalmaz sok más mellett pálya szerkesztőt, terep szerkesztőt, fizikai motort és saját script nyelvet amivel bármilyen 3D játékot készíthetünk Windows-ra és böngészőre.

 

 

S2Engine HD

Az S2Engine egy viszonylag új Indie játék motor. A program rengeteg funkcióval rendelkezik ami már csak azért is érdekes mert a programot egyetlen ember fejleszti. A program (számomra) legérdekesebb funkciója a beépített időjárás és napszak effektek amik rendkívül látványosak és egyetlen kattintással vagy rövid scriptel alkalmazhatjuk is az effekteket, akár napszakhoz is köthetjük az időjárást. Scriptek terén alkalmazhatjuk a motor saját script nyelvét S2Script vagy a vizuális GameMachine szerkesztőt amin keresztül nem kell kódot használnunk de akár C#-ot is használhatunk. Ezen túl a program rengeteg érdekes funkcióval rendelkezik még és ahogy ezt a cikket írom a program rendkívül olcsó és a megvásárlását követően nem kell sem jogdíjat sem licencet fizetnünk. Persze meg van az oka az alacsony árnak. A program nem mondható túl stabilnak és kompatibilitással is akadnak gondok, sokan panaszkodnak alacsony FPS és összeomlások, fagyások miatt. A motor kétséget kizáróan jelenleg nem a legalkalmasabb komoly játék fejlesztésére az instabilitása miatt. Ám figyelembe véve hogy egyetlen ember fejleszti rendkívül alacsony költségvetésből, az S2Engine egy rendkívül ígéretes motor amit aktívan fejlesztenek és véleményem szerint megéri figyelemmel követni, kipróbálni és a megvásárlásával támogatni a fejlesztőt.

 

 

MyRPG Master

A MyRPG egy 3D RPG játék motor minden funkcióval amit várnánk. A program a Torque3D motorra épül amit kiegészítettek számos extrával, szerkesztőkkel amin keresztül beállíthatjuk például fegyverek, karakterek, tárgyak tulajdonságait, recepteket, fejlődést, boltokat is létrehozhatunk..stb Ehhez társul a Torque3D pálya és terep szerkesztője. A program rendkívül ígéretesnek indult évekkel ezelőtt ám mára a fejlesztése kissé elcsendesült. A program nagy hátránya hogy a Master verzióval nem készíthetünk önállóan futtatható játékot. Eredetileg a program egy MOD eszköznek készült a stúdió által fejlesztett MMORPG játékhoz, ezért is kapta a Master nevet, ám a játék valami oknál fogva meghiúsult ezért a stúdió úgy döntött hogy a programot piacra dobja mint egy fajta játék fejlesztő programot. A tervek szerint a programhoz társulni fog egy ingyenes Player amit a játékosok letölthetnek majd és játszhatnak az általunk készített játékokkal akár meg is vehetik azt, ám ha szeretnénk a Player-t kihagyni akkor a MyRPG Pro-t kell majd megvásárolnunk ami még megjelenési dátumot sem kapott. Ahogy ezt a cikket írom a program jövője rendkívül bizonytalan sajnos. Azért sajnos mert jelenleg a piacon hasonló sincs. A MyRPG egy rendkívül ígéretes RPG játék motor ha valaha is elkészül.

 

CopperCube 3D

A CopperCube egy érdekes 3D játék fejlesztő program ami részben, ingyenes és nyílt forráskódú keretrendszerekre épül ám magáért a programért fizetnünk kell amiért számos előnyt és extra funkciót kapunk cserébe. A programot használhatjuk Windows, MacOS, WebGL, Flash, Android és iOS programok fejlesztésére amihez például a CopperLicht és IrrLicht ingyenes és nyílt forrású motorokat használja a program, egyébként a CopperCube 3D-t is ezen ingyenes motorok fejlesztője készíti. A programban rendelkezésünkre áll egy pálya szerkesztő és terep szerkesztő ami nem igen tér el más programoktól. Ám amiben kiemelkedik a program hogy a terep szerkesztő képes generálni számunkra egy komplett terepet, fákkal, bokrokkal, fűvel és tavakkal akár valós időben is játék közben. Valamint rendelkezik egy fa generátorral is ami különböző kisebb és nagyobb fákat generál nekünk szintén akár játék közben is de mi magunk is testre szabhatjuk pontosan milyen fát szeretnénk. Továbbá rendelkezik egy szoba szerkesztővel amiben készíthetünk viszonylag egyszerű helyiségeket és épületeket megint csak akár valós időben is a játék alatt és akár létre is hozhatunk komplett 3D modelleket poligonokból vagy módosíthatunk meglévőket megint csak akár valós időben. Szóval a program rendelkezik mindennel ami egy procedurális pálya generáláshoz és egy sandbox játékhoz kell ami valószínűleg annak köszönhető hogy a fejlesztő a CopperCube 3D-ben dolgozik egy túlélő, sandbox játékon Post Collapse így érthető hogy a játékhoz szükséges funkciók bekerültek a programba is. A CopperCube 3D-ben fejleszthetünk JavaScript vagy C++ nyelvet használva. Értelem szerűen a JavaScript alkalmazható minden platformra a C++ viszont csak Windows és MacOS-re. Ám ha nem szeretnénk nem kell egy sor kódot sem írnunk hála a beépített esemény rendszernek amiben vizuálisan egy menün keresztül adhatunk utasításokat bárminek a játékunkban ám ezeket az utasításokat ki is egészíthetünk JavaScript nyelven ha limitálva éreznénk magunkat. Amit személy szerint kedvelek a programban még az hogy az általunk készített pályákat, játékot egyszerűen beilleszthetjük egy weboldalba a CopperLicht segítségével és a weboldalunkon keresztül pedig JavaScriptet használva könnyedén kontrollálhatunk bármit a játékban ami ideálissá teszi nem csak játékok, de interaktív 3D elemek készítésére is a weboldalunkra sokkal könnyebben mint más 3D WebGL keretrendszereket használva.

 

 

Ajánlott Cikkek:

Negative thoughts, frustrations, and mental stress are predominant psychological states leading levitra generic vardenafil thought about that to erectile dysfunction. Treatment Treatment varies, betting on that plant life is inflicting the cheap viagra without prescriptions condition and how severe the symptoms square measure. Bergman GJ, Winters JC, Groenier KH, sildenafil wholesale et al. tadalafil uk This can either be physical, sexual or emotional misuse of power and the sufferer generally does not even seek medical assistance.