Mi a különbség a Linux alapú operációs rendszerek között, kik fejlesztik őket, és melyiket érdemes használni?

Linux alapú operációs rendszerekből rengeteget találhatunk, és jogosan merülhet fel bennünk a kérdés hogy mégis mi a különbség ezek az operációs rendszerek között, és melyiket érdemes használni.

Linux alapú operációs rendszerek között 4 alapvető különbséget érdemes megemlíteni. Az első:

Kernel

A Linux alapú operációs rendszerek a Linux kernelre épülnek, ezért is nevezzük őket Linux alapú rendszereknek, illetve Linux disztribúcióknak. Habár minden rendszer a Linux kernelre épül, ennek ellenére lehetnek, eltérések, módosítások amit az adott disztribúció fejlesztői eszközöltek a rendszerük számára, ezért gyakorlatilag a legtöbb Linux disztribúció saját Linux kernellel rendelkezik. A kernel fontos szerepet játszik az operációs rendszer stabilitásában, gyorsaságában, és hogy milyen hardvereket, eszközöket és architektúrákat támogat. Ezért ez az egyik legmeghatározóbb különbség a Linux disztribúciók között.

 

Csomag típusok

A különböző Linux disztribúciók eltérő csomagokat használhatnak. A csomagok lényegében megkönnyítik a programok telepítését, úgy tekinthetünk rájuk mint például egy program telepítőjére Windows esetében. Ezért fontos lehet hogy az adott disztribúció elterjedt vagy saját csomag típust használ, mivel az befolyásolhatja mennyi program érhető el könnyen telepíthető csomag formájában az adott disztribúcióra . A 3 legelterjedtebb csomag típus a .deb, .rpm és .pkg.tar.xz

 

Kezelő felület

Linux esetében több kezelő felület is a rendelkezésünkre áll, ami erősen befolyásolhatja a tapasztalatunkat az adott Linux disztribúcióval kapcsolatban. Habár némi hozzáértéssel szabadon cserélhetjük a kezelő felületet a Linux disztribúciókon, véleményem szerint érdemes figyelembe venni melyik az alapértelmezett kezelő felület, mivel azt maguk a fejlesztők igazítják a rendszerhez hogy minél tökéletesebben működjön azzal. Így érdemes olyan disztribúciót választani ami a számunkra megfelelő, általunk kedvelt kezelő felülettel gyárilag rendelkezik. A 4 legelterjedtebb kezelő felület:

 

KDE

 

GNOME

 

UNITY

 

XFCE

 

Felszereltség

A 4. fontos tényező amiben eltérhetnek egyes Linux alapú operációs rendszerek hogy milyen programok vannak előtelepítve és hogy kezdő vagy inkább haladó felhasználóknak szánják. Vannak disztribúciók amit kifejezetten kezdőknek készítenek, előtelepítve minden programmal amire csak szüksége lehet a felhasználónak, valamint grafikus partíciónáló és telepítő varázslóval is ellátják hogy egyszerűen telepíthessük a számítógépünkre a rendszert, és telepítést követően használatra készen álljon. Ám egyes disztribúciók inkább a tapasztaltabb felhasználókat célozzák, oly módon hogy szabad kezet adnak mi, hova, hogyan települjön. Az ilyen Linux disztribúcióknak a telepítése, konfigurálása és használata, problémát okozhat a kezdő felhasználóknak, ám ha sikerül megbirkózni vele, olyan rendszer áll a rendelkezésünkre amiben minden úgy van ahogy az számunkra megfelelő. Ám ehhez komolyan bele kell merülni a Linux működésébe, ha ezt nem szeretnénk, inkább jobban felszerelt disztribúciókat keressünk.

 

Kik fejlesztik a Linux disztribúciókat?

A Linux disztribúciók mögött állhatnak informatikai cégek, vállalatok, önkormányzatok , non-profit szervezetek, egyetemek akik eltérő céllal, okkal, eltérő felhasználásra fejlesztik ezeket a rendszereket. Vannak rendszerek amik kifejezetten az otthoni felhasználókat célozzák, vannak amiket kifejezetten irodai, munkahelyi felhasználásra szánnak vagy multimédia munkálatokra esetleg tervezési munkálatokra, kutatási célokra, szoftver fejlesztésre esetleg kifejezetten régi számítógépekre amin már az új Windows nem fut vagy szerverekre az ok és cél számtalan lehet. Ám egy dolog közös minden Linux alapú rendszerben. Minden Linux disztribúció nyílt forráskódú ami azt jelenti hogy bárki szabadon belenézhet a forráskódjukba ami a rendszert működteti, és javaslatokat tehet a rendszert közvetlenül fejlesztő embereknek. Ez egy fejlesztői közösség ami minden ismertebb disztribúció mögött és maga a Linux kernel mögött is ott áll, támogatva a rendszer fejlesztését, azok fejlesztőit és  felhasználóit.

 

Melyik Linux disztribúciót érdemes használni?

Erre a kérdésre igazán jó válasz nem létezik. Az igényeinktől és a hozzáértésünktől függ. Minden esetre feltételezve hogy ezt a cikket aki olvassa még kezdő a Linux alapú operációs rendszerek terén és inkább otthoni felhasználásra keres rendszert, én azt javaslom hogy kezdjük egy ismertebb és egyszerű rendszerrel.  Jelenleg a legelterjedtebb és legtámogatottabb  Linux alapú operációs rendszer az Ubuntu. A használata, telepítése, rendkívül egyszerű, mindennel rendelkezik amire egy átlag felhasználónak szüksége lehet. Még magyar közösségi oldal is van ahol a kérdéseinket feltehetjük ubuntu.hu. Ám ha bármi okból nem nyerné el a tetszésünket, akkor sem kell feladni csak mert a “legismertebb” számunkra nem felelt meg. Több disztribúciót érdemes kipróbálnunk:

You want to engage your http://robertrobb.com/even-horne-deserves-better/ viagra prices in usa subconscious mind. Generic drugs is definitely the identical as branded drugs in that it also comprises the identical canada in levitra energetic ingredients in the identical level of formulation. Being cautious will be specifically significant while purchasing meds on the internet, because low quality medications tadalafil without rx might be dangerous for your present health. The common bile duct merges with free tadalafil sample the pancreatic duct, which carries the pancreatic juice.
Ha már rendelkezünk némi ismerettel és többre, nagyobb szabadságra, sokkal testre szabottabb rendszerre vágyunk:

A Linux alapú operációs rendszerek világában, ezek a disztribúciók a legmeghatározóbbak, ezért ezeket ajánlom mindenki figyelmébe.

 

Ajánlott cikkek: